Sport

IMENS. Maria Sharapova, SPULBERATĂ de o ROMÂNCĂ

Publicat de Andrei P

Maria Sharapova a fost învinsă de o româncă în primul tur al turneului de la Doha. Rusoaica a pierdut în trei seturi în faţa Monicăi Niculescu.

Niculescu, locul 92 WTA, venită din calificări, a învins-o pe rusoaica Maria Şarapova, numărul 41 mondial şi beneficiară a unui wild-card, scor 4-6, 6-4, 6-3, în primul tur al turneului Qatar Open, de la Doha.

Niculescu s-a impus după două ore şi 39 de minute de joc, în prima întâlnire avută cu Şarapova. Şarapova a condus cu 2-0 în primul set, după un break în primul ghem, dar a fost egalată. Rusoaica a preluat din nou conducerea, a avut 5-2, dar Niculescu s-a apropiat la 4-5. Nu a putut mai mult jucătoarea română, iar Şarapova a închis setul după o oră şi două minute, informează Agerpres.

Setul secund a început cu o serie break-rebreak, prima pierzându-şi serviciul Monica Niculescu. La 2-2 a fost o serie similară, apoi românca a făcut break-ul de set la 5-4, egalând situaţia pe tabelă după aproape două ore de joc.
Accederea în turul doi la Doha este recompensată cu 60 de puncte WTA şi 17.325 de dolari.
Tot luni, Mihaela Buzărnescu a acces în turul doi, unde va evolua cu letona Jelena Ostapenko.
Pe tabloul principal la Doha mai joacă alte trei românce: Simona Halep, numărul 2 mondial şi favorită 2, Irina-Camelia Begu, locul 37 WTA, şi Sorana Cîrstea, locul 36 WTA.